Barion Pixel

Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

Székhuzat szabásminta

Gyakran történik, hogy a székeinkre új huzatok kellenek. Lehet hogy az eredeti borítás tönkrement, bepiszkolódott, kiszakadt. Az is előfordulhat, hogy új lakásba költöztük, vagy a lakást, szobát újítjuk fel. Akárhogy is, ha új székhuzatokat szeretnénk, és elhatároztuk, hogy saját magunk készítjük el, akkor kell egy székhuzat szabásminta.

Székhuzat szabásminta

Mivel a székek majdnem minden háztartásban különfélék, nem fogunk találni egy szabásmintát az interneten. A saját székhuzat szabásminta elkészítése is annak a feladata, aki a huzat varrásával fog megbirkózni.

Az első, és legfontosabb kérdés, hogy milyen székre akarunk új huzatot készíteni. A legegyszerűbb dolgunk az egyenes vonalú székkel lesz, mert itt se karfa, se párna nincs. A legnagyobb kihívás pedig egy forgó, karfás irodai szék újra huzatozása lesz, hisz ez egy bonyolultabb, ergonomikus forma, karfákkal. 

Az sem mindegy, milyen típusú huzatot szeretnénk. A legegyszerűbbek a székszoknya jellegű szövet borítások, amit könnyen feldobhatunk ünnepi alkalmakkor egy masnival is, akár az esküvőkön látható. 

Ha nem az egész széket akarjuk beborítani, hanem egy valódi huzatot szeretnénk készíteni, az egy kicsit bonyolultabb eljárás. 

A székhuzat szabásminta és anyagmennyiség kiszámításának alapja a helyes méretfelvétel. 

Először nézzük, hogy az egyszerű, az egész széket borító huzat hogyan készül

Ez a típusú huzat 5 fő részből áll:

  1. támla
  2. ülés
  3. szoknya
  4. szék hátulja
  5. a széklábak közti betét

A támla és a szék háta egy darab, a földig érő, a támlán áthajtott szövetből áll. 

A méretfelvétel során a következőképp járhatunk el.

Sorban mérjük meg:

  • a szék magasságát az ülésig
  • a háttámla magasságát
  • az ülés szélességét
  • a szoknya magasságát, hosszúságát

Figyeljünk oda, hogy a hajtásoknál a két sarkon 30-32 cm-t hagyjunk. Szintén hagyni kell a szegélyekre is 1-1 cm-t. 

Ezek alapján már kapunk egy számot, ami a szükséges anyag mennyiséget megmutatja. Mivel ez egy egyszerűbb huzat típus, itt a székhuzat szabásminta rajzolása elhagyható, és egyszerűen használjuk a szövetet magát, a fonák oldalával kifelé a székre terítve és a megfelelő helyeken összetűzve.

Ha egy kicsit bonyolultabb megoldást választunk, és csak az anyagból készült részeket, az ülés és a támlát szeretnénk új huzattal ellátni, akkor már szükségünk lesz a székhuzat szabásminta rajzolására. 

Első lépés, hogy levegyük a szék pontos méreteit újfent, és ez alapján készül el a sablonrajz.

Ez a papír gyakorlatilag maga a székhuzat szabásminta. Ezt kell a kiterített anyagra helyezve kiszabni. A méretekhez az oldalvarrásnál min. 1 cm ráhagyás kell, az alján, ahol a felhajtás lesz, még 2 cm-t hagyjunk el. Ha mintás a huzat, és több széket is szeretnénk ezzel az új huzattal borítani, nagyon kell figyelni, hogy a kiszabásnál a  minták minden széken egyformán álljanak, nehogy az egyik szabásmintánál felfelé, a másiknál lefelé mutasson a minta. Azt is érdemes ellenőrizni, hogy a minták minden széken nagyjából hasonlóan helyezkedjenek el. 

Ha eltökélten saját magunk szeretnénk huzatokat készíteni a székekre, érdemes az elején egy kevésbé bonyolult, egyenes vonalú székkel kezdeni. Az első próbálkozások után már jóval rutinosabban és eredményesebben tudunk dolgozni, de gondold végig: lehet hogy jobban jársz, ha kész IKEA székhuzatot vásárolsz.

Nézd meg az IKEA székhuzat kínálatunkat >>